Červený rybíz

 

 

LOSAN     10.2009

Původ: ČR, vznikl na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách z křížení odrůd Chenonceaux X Vierlandenský. Do listiny povolených odrůd byl zařazen v roce 1985.

Růst: v počátku vývinu ve školce a v matečnici je silný. Po nástupu do plodnosti je růst průměrný. Keře dosahují výšky 140 cm, mají široce kulovitý tvar, se silnými kosterními větvemi, které obrůstají velmi dobře plodonosným obrostem. Hlavním pěstitelským tvarem je keř, ale i na stromku se dá úspěšně pěstovat, zde vyniká velikost bobulí a délka hroznu.

Hrozen: je středně dlouhý v průměru s 10 většími bobulemi, které jsou na delší stopce. Délka třapiny je 90 mm.

Plody: sytě červené barvy s chutí sladkokyselou, aromatickou, použití je všestrannné, hlavně pro výrobu štáv - vysoká výtěžnost( 84,2%) a barvivost.

Plodnost: je brzká, vysoká a pravidelná, zvláště v letech kdy je dostatek vláhy po odkvětu. Plné plodnosti dosahuje v 6. roce po výsadbě.

Doba zrání: jde o středně raně zrající odrůdu tj. 7-10 dní po Jonkheer van Tets. Bobule v hroznu dozrávají stejnoměrně.

Zdravotní stav: je dobrý, není náchylný na houbové choroby, po mechanizované sklizni je však třeba provést proti nim postřik.Velice dobře snáší i zmlazovací řez.

Celkové hodnocení: Nastupuje brzy do plodnosti, ovoce je vysoké kvality, hlavně na konzervárenské zpracování. Její dobrou vlastností je to, že i po menší násadě plodů je schopna dosáhnout standardního výnosu zvýšenou hmotností bobulí. Nemá zvláštní nároky na půdu a výživu. Je vhodné ji pěstovat va vlhčích oblastech řepařského a bramborářského výrobního typu, kde dává pravidelné, vysoké výnosy. Odrůda Losan je spolehlivě množena pomocí dřevitých řízků.

 

 

RUBIGO     10.2009

Původ: ČR, vznikla z křížení odrůd Vierlandenský  X Kavkazský na Šlechtitelské stanici ve Velkých Losinách. Do listiny povolených odrůd byla zařazena v roce 1990. Jedná se o odrůdu právně chráněnou.

Růst: je bujný. Keře dosahují výšky 160 cm, mají vysoce kulovitý tvar, se středně silnými až silnými,pružnými  kosterními větvemi, které obrůstají velmi dobře plodonosným obrostem. Hlavním pěstitelským tvarem je keř.

Hrozen: je středně dlouhý v průměru s 12 většími bobulemi, které jsou na středně dlouhé stopce.

Plody: tmavě červené barvy s pevnou slupkou, sladkokyselé, aromatické chuti. Použití je všestranné- stolní, mražení, výrobu šťáv - vysoká výtěžnost( 83,43%) a barvivost. Plodnost: je brzká, vysoká a pravidelná. Plné plodnosti dosahuje v 5. roce po výsadbě.

Doba zrání: jde o středně raně zrající odrůdu tj.5-7 dní po Jonkheer van Tets. Bobule v hroznu dozrávají stejnoměrně.

Zdravotní stav: je dobrý, netrpí antraknózou ani ostatními houbovými chorobami. Po mechanizované sklizni velmi dobře regeneruje poškozené dřevo.

Nároky na řez: jsou střední. Velice dobře snáší zmlazovací řez.

Celkové hodnocení: jde o odrůdu vhodnou hlavně pro mechanizovaný způsob sklizně při které dosahuje vysokých, stálých výnosů.Také svým dobrým zdravotním stavem ,regenerací dřeva  ,plasticitou k prostředí ji můžeme považovat za jednu z nosných odrůd pro uvedený způsob pěstování. Nemá zvláštní nároky na půdu a výživu. Jde dobře množit pomocí dřevitých řízků.

 

 

                                   

 


.